10 stycznia 2018 wraz z grupą uczniów naszej szkoły, Gabrielą Bembenek, Magdaleną Jarosz, Nikolą Łazarz, Kacprem Niziołem, mieliśmy przyjemność uczestniczyć w debacie naukowej „Prymas Stefan Wyszyński uwięziony”, której organizatorem było Stowarzyszenie Przyjaciół Szkół im. Stefana Wyszyńskiego, pod patronatem Kuratora Oświaty w Rzeszowie oraz Wojewody Podkarpackiego.

Podczas spotkania obejrzeliśmy fabularyzowany dokument przedstawiający historię internowania Prymasa Stefana Wyszyńskiego w Komańczy „Jako w niebie, tak i w Komańczy” w reżyserii Bogdana Miszczaka.  W filmie wystąpił Jerzy Trela, który zagrał ojca kardynała, w postać Stefana Wyszyńskiego natomiast wcielił się Marek Kalita. Aleksandra Popławska zagrała Marię Okońską, która przekonała prymasa, do napisania tekst Ślubów Jasnogórskich. Śluby Jasnogórskie odczytano 26 sierpnia 1956 r. w Częstochowie.  Zaraz po projekcji filmu odbyła się dyskusja panelowa.

To była cenna lekcja, przybliżająca sylwetkę patrona naszej szkoły Stefana kardynała Wyszyńskiego.

No Images found.