Wycieczka do Warszawy

« z 3 »

Wycieczka do Krakowa

Jednodniowa wycieczka uczniów klas I – III w ramach projektu „Poznaj Polskę” odbyła się 6 czerwca 2022 r. Pierwszym punktem  programu było spotkanie z przewodnikiem, który rozpoczął wędrówkę po Krakowie od Smoczej Jamy i legendy o Smoku Wawelskim. Następnie udano się do Katedry na Wawelu  gdzie zwiedzano groby królewskie, znanych i podziwianych Polaków, grób prezydenta Lecha Kaczyńskiego wraz z żoną – ofiar katastrofy Smoleńskiej. Dużą atrakcją i wyzwaniem było dotarcie na wieżę do Dzwonu Zygmunta. Piękno historycznego miasta Krakowa dzieci miały okazję podziwiać i poznawać z perspektywy rejsu statkiem po Wiśle – królowej rzek. Drugim punktem wycieczki był Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema. To jak niektórzy określili Centrum Nauki Kopernik na wolnym powietrzu. Dzieci miały niepowtarzalną okazję poznać interaktywne instalacje podzielone na sektory – mechanika, akustyka, optyka, hydraulika itp. Dzieci mogły wszystkiego dotknąć, doświadczyć i przeczytać w przystępnym języku towarzyszącą każdemu eksponatowi tabliczkę. Miejsce to dostarczyło dzieciom wiele radości jak również było miejscem, w którym aktywnie mogły  spędzić czas. Powrót do szkoły był o godzinie 20.00. Wycieczka cieszyła się dużym zainteresowaniem uczniów i rodziców. Uczniowie klas I – III  skorzystali z możliwości dofinansowania wycieczki i mogli cieszyć się tak wspaniałym przedsięwzięciem. Wycieczka do Krakowa pozostanie na długo w ich pamięci.


Wycieczka do Zakopanego

« z 4 »

Program wycieczki:
1 dzień: Zakopane: Bachledówka- klasztor Paulinów i Sanktuarium Matki Bożej Jasnogórskiej, Zakopane- Muzeum Tatrzańskie, Kamiland – muzeum – historia Kamila Stocha, Gubałówka-wyjazd kolejką, Krupówki. Przejazd do miejsca zakwaterowania.

2 dzień: Zakopane: Kaplica p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Jaszczurówce, spacer na Rusinową Polanę oraz do Sanktuarium Matki Bożej Jaworzyńskiej Królowej Tatr ‘Wiktorówki”. Nowy Sącz- Sądecki Park Etnograficzny, Miasteczko Galicyjskie.

W dn. 20-21 października uczniowie naszej uczestniczyli w wycieczce  do Zakopanego i Nowego Sącz. Jej celem było zwiedzenie urokliwego zakątka Polski, jakim jest Zakopane i jego okolice, poznanie tradycji, zabytków kultury, historii  i postaci związanych z tymi miejscami. Jednocześnie była to świetna okazja do rozwijania zainteresowań, wzmocnienia relacji koleżeńskich, uczenia samodzielności.

Uczestnicy wyjazdu wyruszyli spod szkoły o godz. 7.00.
Pierwszym punktem wycieczki było wzgórze na Pogórzu Gubałowskim – Bachledówka. Miejsce to związane jest z postacią Patrona naszej szkoły – Kardynała Stefana Wyszyńskiego, który przez 7 kolejnych lat spędzał tu miesięczny odpoczynek. Tu również Kardynał Karol Wojtyła odprawiał swoje rekolekcje jako ówczesny Metropolita Krakowski. Uczniowie zwiedzili Sanktuarium Matki Boskiej Jasnogórskiej. Przewodnik opowiedział o historii tego miejsca, związkach Prymasa Tysiąclecia z Bachledówką, planach budowy Domu Pamięci kard. Wyszyńskiego. Zebranych zachwycił przepiękny góralski wystrój kościoła. Przewodnik zwrócił uwagę na charakterystyczne elementy tego stylu. Dodatkowym autem wzgórza, na którym znajduje się Sanktuarium, był przepiękny widok na Tatry, Gorce oraz Beskidy.  Dla wielu uczniów było to pierwsze spotkanie z górami.

Kolejnym  punktem wycieczki był Kamiland – galeria trofeów polskiego skoczka narciarskiego Kamila Stocha. W drodze do muzeum autokar przejechał również obok zakopiańskich skoczni narciarskich.

W Kamilandzie uczniowie mieli okazję zobaczyć jak przebiegają przygotowania do zawodów. W pierwszym pomieszczeniu – servis roomie – poznali technikę przygotowywania nart, mogli dotknąć igielitu, który pokrywa skocznię. Zobaczyli autentyczne kombinezony Kamila Stocha oraz jego narty. Następna sala ekspozycyjna była odwzorowaniem pokoju, w którym przyszły skoczek spędzał dziecięce lata, w którym gromadził sportowe skarby i pierwsze trofea. Znajdowały się tam puchary i medale zdobyte przez K. Stocha do 2005 roku.

W kolejnych pomieszczeniach uczniowie podziwiali trofea sportowe: Kryształowe Kule, Złote Orły, medale i puchary pochodzące z różnorodnych zawodów, rywalizacji indywidualnych i zespołowych, zdjęcia oraz pamiątki. Dodatkową atrakcją dla dzieci było to, że w każdym z siedmiu pomieszczeń przewodnikiem po ekspozycji był (w wersji audiowizualnej) sam Kamil Stoch. Dzięki temu dzieci mogły wysłuchać informacji i ciekawostek  z życia mistrza.

Z Kamilandu uczniowie udali się słynnymi Krupówkami w kierunku Muzeum Stylu Tatrzańskiego – Willi Koliba. Przewodnik krótko opowiedział o historii tego miejsca, zwrócił uwagę na architekturę budynku. Poinformował, że projekt techniczny budynku powstał według koncepcji Stanisława Witkiewicza, twórcy stylu zakopiańskiego oraz że jest to pierwszy dom zbudowany w tym stylu. Wyjaśnił również, że nazwa koliba pochodzi z gwary góralskiej i oznacza szałas pasterski. Zebranych zachwyciło urokliwe otoczenie Muzeum.

Następnie zwiedzający skierowali swoje kroki na Cmentarz Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku. Przewodnik poinformował zwiedzających, iż na cmentarzu tym znajduje się ponad 250 grobów osób zasłużonych dla Podhala. Wśród nagrobków, które są prawdziwymi dziełami sztuki, uczniowie zobaczyli m. in. miejsca pochówku Kornela Makuszyńskiego, Władysława Orkana, Kazimierza Przerwy-Tetmajera, Tytusa Chałubińskiego. Przewodnik wyjaśnił również skąd wzięła się nazwa tej najstarszej zakopiańskiej nekropolii pochodzi ona od  nazwiska Jana Pęksy, który był darczyńcą ziemi, na której usytuowany jest cmentarz, a także słowa „brzyz” oraz jego zdrobnienie „brzyzek”, które oznaczają w góralskiej gwarze urwisko nad potokiem.  

            Kolejnym punktem programu był wyjazd kolejką linowo- terenową na Gubałówkę. Uczniowie zachwyceni byli niezwykłą panoramą Tatr oraz Zakopanego roztaczającą się ze wzgórza. Przewodnik wskazał im najważniejsze szczyty górskie widoczne z Gubałówki. Dzięki świetnej widoczności dzieci mogły podziwiać Kasprowy Wierch z widoczną stację meteorologiczną, Giewont z dumnie wznoszącym się krzyżem, Czerwone Wierchy, Świnicę, Kościelec i in. Spacerując wzgórzem Gubałówki uczniowie mieli okazję nabyć pamiątki związane z ich wycieczką do Zakopanego.

Po zjeździe z góry uczestnicy wycieczki udali się do miejsca noclegowego położonego w dzielnicy Olcza w Zakopanem. Tu nastąpiło zakwaterowanie. Uczniowie spożyli posiłek, a  po pełnym wrażeń dniu i z perspektywą kolejnego dnia zwiedzania wszyscy udali się na spoczynek.

Drugiego dnia wycieczki, po śniadaniu i spakowaniu się, wycieczkowicze udali się autokarem w kierunku Wierchu Poroniec, skąd wiódł szlak na Rusinową Polanę.  Tuż przy wejściu na szlak przewodniczka objaśniła uczniom zasady znakowania szlaków górskich, przypomniała zasady zachowania w parku narodowym. Droga wiodła przez las. Co jakiś czas w leśnych prześwitach widać było górskie szczyt. U celu wędrówki czekał na uczniów niezwykły widok majestatycznych tatrzańskich szczytów. Przewodniczka opowiedziała kilka ciekawostek związanych z Rusinową Polaną (bywał tutaj Kardynał Karol Wojtyła; na polanie tej wypasane są owce, a w znajdującej się nieopodal bacówce nabyć można  i skosztować zrobionego na miejscu oscypka lub bundzu, napić się żętycy i posłuchać pasterskich opowieści) wyjaśniła jakie szczyty widoczne są z tego miejsca.

Idąc z Rusinowej Polany w kierunku Zazadni, uczniowie odwiedzili Kaplicę Matki Bożej Jaworzyńskiej na Wiktorówkach, znanej też jako Kaplica Matki Bożej Królowej Tatr lub Sanktuarium Matki Bożej Jaworzyńskiej Królowej Tatr. Kaplica ta zlokalizowana jest w gęstym świerkowym lesie.  Wokół niej znajdują się tablice poświęcone ludziom, którzy zginęli w górach. Przewodniczka opowiedziała uczniom legendę związaną z tym miejscem, poinformowała również, że Kaplicę na Wiktorówkach lubił odwiedzać św. Jan Paweł II jeszcze jako Karol Wojtyła.

Kolejnym punktem wycieczki była Kaplica pw. Najświętszego Serca Jezusa w Jaszczurówce, jedno z klasycznych dzieł stylu zakopiańskiego, zaprojektowana przez Stanisława Witkiewicza. Przewodniczka wyjaśniła skąd wzięła się „Jaszczurówka” (nazwa pochodzi od żyjących w rejonie wypływu cieplicy salamander plamistych nazywanych przez górali „jaszczurami”). Wewnątrz Kaplicy uczniowie zobaczyli niezwykłe zdobienia wykonane w stylu zakopiańskim oraz piękne witraże. Na uwagę zasługiwał ołtarz główny przypominający góralską chatę.

Opuszczając Zakopane wycieczkowicze udali się do Nowego Sącz, by tam zwiedzić Miasteczko Galicyjskie. Miasteczko jest rekonstrukcją fragmentu zabudowy małomiasteczkowej z okresu autonomii galicyjskiej. Obejmuje niewielki plac rynkowy oraz kilkanaście budynków: ratusz, karczma, remiza strażacka, domy wraz z zakładami usługowymi. Jako, że zabudowa Miasteczka Galicyjskiego odtworzona jest wiernie na podstawie starych planów, rycin i zachowanych rynków małopolskich miasteczek (np. Starego Sącza, czy Krościenka), spacerując po nim można odbyć swoistą podróż w czasie i poczuć klimat sprzed lat.

Z Nowego Sącza wycieczkowicze udali się w drogę powrotną i ok. godz. 20.00 dotarli do swoich domów.