W związku ze zbliżającym się świętem  Uchwalenia konstytucji 3 Maja, postanowiłam podsunąć Wam kilka portali oraz książek o tematyce historycznej.
Na początek
https://niepodlegla.men.gov.pl/#/
Możesz zwiedzać dom Marszałka Piłsudskiego dla najmłodszych. Uczniom klas starszych zachęcam do gry Polska współczesna.

Kolejny portal godny polecenia to:
https://przystanekhistoria.pl
Znajdziecie tam wiele bezpłatnych e-booków oraz niezwykle interesujących filmów video o najważniejszych, najbardziej znanych i tych prawie zapomnianych wydarzeniach historycznych z dziejów naszej Ojczyzny.

W zakładce historia dla najmłodszych
https://przystanekhistoria.pl/pa2/audio-video/historia-dla-najmlodszy

można obejrzeć „Mis Wojtek” czy „Co by było, gdyby zwierzęta mówiły? Baśka Murmańska”, czy „Antek Srebrny – Bitwa pod Monte Cassino 1944 r.” „IPN TV Kraków – Polak Mały”

Oto kilka propozycji książkowych:
Polecam znaną Wam, Basię.
Rodzice wybierają się na wycieczkę do muzeum, ale Basi wydaje się to okropnie nudne. Zarzuca rodzicom, że ograniczają ich wolność. W trakcie wycieczki dziewczynka zrozumie, że nawet król nie może robić wszystkiego, co mu się podoba.
Lektura książeczki pozwoli wytłumaczyć dziecku różnicę pomiędzy zakazami i zasadami, wyjaśni, kim jest „samolub”. Ułatwi również rozmowę na temat granic wolności i tego, jak nasze działania wpływają na samopoczucie innych. Dziecko razem z Basią pozna również ciekawe fakty z historii Polski. Seria przeznaczona jest dla dzieci w wieku 3-7 lat. Młodsze zachwycą się kolorowymi obrazkami i dowiedzą wielu ciekawych rzeczy, zaś starsze będą mogły ćwiczyć samodzielne czytanie.

 

Walka o wolność Kazimierz Szymeczko, Grażyna Bąkiewicz, Paweł Wakuła; Ilustracje: Mikołaj Kamler.

Książka wprowadza dzieci w świat Polski pod zaborami i przybliża im tematykę walki o niepodległość. Jak wskazuje tytuł, jest to 10 opowiadań z czasów rozbiorów. Kolejne rozdziały dotyczą następujących wydarzeń:

  • Napoleon i sprawa polska
  • Pierwszy koncert Fryderyka Chopina
  • Dziady Adama Mickiewicza
  • Powstanie listopadowe
  • Wynalazek Ignacego Łukasiewicza
  • Powstanie styczniowe
  • W pracowni Jana Matejki
  • Młodość Marii Skłodowskiej-Curie
  • Rewolucja 1905 r.
  • Legiony Piłsudskiego

Każde opowiadanie przedstawia wydarzenia, których bohaterami są dzieci, co oczywiście sprawia, że opowiadana historia jest dla młodego czytelnika jeszcze bardziej wciągająca. Na dole każdej strony znajduje się oś czasu, na której zaznaczone są ważne daty i wydarzenia. Na końcu każdego opowiadania zamieszczono notkę historyczną. Mamy obecnie w domu wszystkie części tej serii, uważam, że warto podrzucać dzieciom takie lektury, które poza tym, że stanowią ciekawą i wciągającą lekturę, przekazują im konkretną wiedzę historyczną.

/dzieciakiwdomu.pl/