„Biuro detektywistyczne Lassego i Mai” – seria książek detektywistycznych dla najmłodszych dzieci
ziecięce zabawy przybierają różne formy w zależności od wieku, możliwości, a przede wszystkim wyobraźni bawiących się. Lassemu i Mai, bohaterom serii książek Martina Widmarka, a także właścicielom Biura Detektywistycznego, wyobraźni z całą pewnością nie brakuje. Mają też żyłkę detektywistyczną, a nawet potrzebne w tym fachu sprzęty, zgromadzone w zaaranżowanym w piwnicy biurze – aparat fotograficzny, lornetkę, szkło powiększające, lusterko, sztuczne nosy i peruki, latarki, a także sejf, w którym planują zamknąć zarobione pieniądze. Mają coś jeszcze – nosa do interesów. Bo kto mógłby przypuszczać, że w małym szwedzkim miasteczku Valleby, w którym czas płynie leniwie i nikt nigdzie się nie spieszy, wydarzy się coś niezwykłego, co będzie wymagało interwencji pary młodych detektywów? Ale wydarza się, i całkiem szybko szkolni przyjaciele dostają pierwsze zlecenie; potem przychodzi czas na kolejne. Długie obserwacje, spostrzegawczość i dociekliwość sprawiają, że wszystkie sprawy zostają doprowadzone do szczęśliwego zakończenia.

https://qlturka.pl

Dla uczniów nieco starszych polecam serie kryminalna Agnieszki Stelmaszyk „Klub Poszukiwaczy Przygód”

W ramach zajęć pozalekcyjnych Przemek Więcławski razem z kolegami Rodzynkiem, Bazylem i Muffinem zakładają Klub poszukiwaczy przygód. Zamiast uczęszczać na dodatkowe zajęcia, na które chcieli ich zapisać rodzice, postanowili, że wolą czas spędzać właśnie tak. Do klubu później dołączają też dwie dziewczynki Miśka i Tola. Na pierwszą przygodę i rozwiązanie zagadki nie musieli długo czekać. Włączyli się do poszukiwań skradzionych z muzeum obrazów. Jak się okazuje, rozwiązali zagadkę szybciej niż stróże prawa, ale od tego momentu policja zaczyna mieć ich na oku … "Zmora Doktora Melchiora" to pierwsza książka z serii"

„Tajemnica starej kamienicy” to najnowsza pozycja z serii. Klub naszych szkolnych kolegów i koleżanek już na pewno znacie. Przy okazji rozwiązywania zagadek wplątują się oni w niezłe tarapaty, nieźle się przy tym bawiąc. Tak czy siak, zawsze udaje się im wyjść z tego cało, a przy tym mają dużo zabawy. Po mieście krążą opowieści o kolekcji zabytkowych przedmiotów i skradzionym diamencie. Wszystkie znaki prowadzą do starej kamienicy Pod Łabędziem. Oczywiście nasi bohaterowie od razu zabierają się za wyjaśnienie i tej zagadki. Tym bardziej, że jak się okazuje w kamienicy dzieją się dziwne rzeczy, pojawia się nawet duch jego dawnego właściciela. Oj będzie się działo.

Młodzieży polecam serię książek o Panu Samochodziku

Przeżyj wspaniałą przygodę z Panem Samochodzikiem. Autor, który w niesamowity sposób opowiada, co spotkało trzech ciekawskich harcerzy wspomaganych przez bystrego detektywa. Uwaga! W tej historii będą strachy, jeżące włosy na głowie nocne wyprawy i niesamowite przygody! Pan Samochodzik i jego młodzi przyjaciele są gotowi na nie lada poświęcenie, by odnaleźć zaginiony pamiętnik Konrada von Haubitza. Czy tajemnicze szachownice umieszczone na murach wiekowych budowli łączą się jakoś ze sprawą? Wilhelm Tell, Sokole Oko i Wiewiórka wspierani przez sympatycznego detektywa mają jednak godnego przeciwnika, który nie podda się bez walki. Przecież gdzieś w okolicy podobno ukryte są nieprzebrane skarby starej arystokratycznej rodziny! Ale Pan Samochodzik ma jak zawsze asa w rękawie, a jest nim jego nietypowe auto… "Pan Samochodzik i księga strachów" to powieść pełna zagadek, pościgów, pojedynków i… humoru.

w.bibliotece.pl