Przed nami kolejny rok szkolny… W mury szkoły wróciliśmy wypoczęci, wyrośnięci, radośni. Dobrze jest spotkać się z kolegami i koleżankami, wspólnie zdobywać wiedzę, rozwijać pasje. Przecież w szkole tyle się dzieje…

Już we wrześniu uczniowie kl. 4 – 6 Szkoły Podstawowej im. Stefana Kard. Wyszyńskiego wzięli udział  w zajęciach edukacyjnych IT for SHE Kids. Zajęcia te odbywają się w ramach programu wolontariatu  realizowanego przez Fundację Edukacyjną Perspektywy oraz Program PROJEKTOR. Są one adresowane do uczniów szkół podstawowych ze wsi i z małych miejscowości do 20 tys. mieszkańców, a ich celem jest zwiększenie zainteresowania uczniów obszarem nauk technicznych i ścisłych. Warsztaty prowadzą studentki  kierunków technicznych i ścisłych.

Z projektem edukacyjnym PROJEKTOR. Wolontariat Studencki  nasi uczniowie spotkali się już w poprzednim roku szkolnym, kiedy to uczestniczyliśmy w Warsztatach z Wyzwaniem. Zagadnieniami, którymi się wówczas zajmowaliśmy były: Świadomy Ja – żyję i działam w cyfrowym świecie oraz Aktywny Ja – mam wpływ na swoje otoczenie.

            Tym razem w kręgu naszych zainteresowań znalazły się nowe technologie.

Ze względu na reżim sanitarny, zajęcia odbywały się w formie zdalnej. Zaplanowane zostały 3 spotkania. Każde z nich trwało ok. 90 minut.

Podczas pierwszych zajęć uczniowie mieli okazję dowiedzieć się jak działają sieci komórkowe. O ich tajnikach opowiadała zebranym ekspertka Pani Sylwia Kos, przedstawiciel firmy Ericsson. Uczniowie poznali również historię “komórki” oraz rozszyfrowali, co kryje się za oznaczeniami 2G, 3G, 4G, 5G.

Tematem kolejnego spotkania były podstawy programowania. Tajemniczo brzmiące określenia pętla, warunek i zmienna przestały być dla uczniów tajemnicą. Niekwestionowaną atrakcją zajęć był robot  Dash, który chętnie wykonywał różnorodne polecenia.

Programowanie robota było zagadnieniem, któremu poświęcone zostały ostatnie warsztaty. Za pomocą odpowiedniego programu, zainstalowanego w telefonach komórkowych, uczniowie opracowywali konkretne zadania do wykonania dla robota. Trzeba przyznać, że radzili sobie świetnie, prześcigując się w generowaniu kodów.

Zajęcia IT for SHE Kids cieszyły się dużym zainteresowaniem dzieci. Kto wie, może dzięki tym warsztatom rozbudzą się ich pasje. Może kiedyś to one prowadzić będą takie zajęcia dla kolejnych pokoleń uczniów. Może swoją przyszłość zawodową zwiążą właśnie z branżą IT.