Na zajęciach rozmawialiśmy, o tym jak ważna jest gimnastyka mózgu i co wpływa na jego rozwój. 
Oto kilka ciekawostek, które udało nam się znaleźć: 
Każdego dnia mózg radzi sobie z ogromną ilością informacji docierających do Ciebie z otoczenia. To on je segreguje i sprawia, że świadomie odbierasz te najważniejsze.

Ciekawostką jest, że mózg człowieka doskonale potrafi sobie radzić z przeładowaniem bodźcami. Reguluje próg wrażliwości receptorów, szybko zaczyna ignorować bodźce nieprzynoszące nowych informacji, a w każdej chwili może szczególnie uwrażliwić się na określony typ stymulacji.

Nadmierna stymulacja może być jednak dla mózgu niebezpieczna, ale równie, a czasem i bardziej, szkodliwy może być niedobór bodźców – w skrajnych przypadkach może prowadzić do poważnych zaburzeń w jego działaniu. Funkcjonowanie mózgu zależy w dużej mierze od Ciebie.  Jeśli nie dostarczasz swojemu umysłowi nowych zadań do rozwiązania, nie podsuwasz różnorodnych aktywności, nie angażujesz neuronów codziennymi wyzwaniami, tkanka mózgowa zwyczajnie zaczyna obumierać!

Stymulacja mózgu jest szczególnie istotna dla jego rozwoju. To właśnie środowisko bogate w różnorodne doświadczenia sprawia, że dzieci w nim przebywające rozwijają się prawidłowo.
Dzięki uczeniu się w mózgu powstają nowe połączenia między komórkami nerwowymi. Stymulacja umysłu przez angażowanie go w coraz to nowe, interesujące zadania, kontakt z różnorodnymi bodźcami, aktywuje go i napędza tworzenie nowych komórek nerwowych.

Mózg człowieka waży średnio od 1200 do 1400 g (u osób dorosłych). Mózg mężczyzny jest nieco cięższy od mózgu kobiety, ale ma to związek jedynie z masą ciała.

W imię tych naukowych mądrości, przygotowaliśmy w klasie zabawy sprzyjające nauce, między innymi krzyżówki i memo ortograficzne i wizytówkę naszej klasy, a dla ciała grę terenową „Podchody”.

Musieliśmy szybko rozwiązywać kolejne zadania bo rywalizacja była bardzo wyrównana. A po drodze czekały na nas różne niespodzianki. Ćwiczyliśmy więc i umysł i ciało.

A na końcu, jak to zwykle bywa, znaleźliśmy skarb. Ale co było w środku … Użyjcie mózgu i spróbujcie zgadnąć.

No Images found.