Dnia 6 czerwca 2019 r., jak co roku, w Szkole Podstawowej im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Woli Rafałowskiej, odbył się Międzyszkolny Przegląd Teatrzyków Anglojęzycznych Szkół Gminy Chmielnik. W tym roku przybyło do nas wielu młodych artystów chcących pokazać swój kunszt zarówno językowy jak i sceniczny. Jako pierwsi pojawili się uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 W Chmielniku, następnie dołączyli do nas uczniowie Szkoły Podstawowej w Zabratówce, jako ostatni, niemniej bardzo wyczekiwani, próg naszej szkoły przekroczyli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Chmielniku.

Przegląd rozpoczął się od powitania przez Panią Dyrektor wszystkich zebranych, następnie uczniowie z poszczególnych szkół w kolejności losowej zaprezentowali przygotowane przez siebie historie. Artystyczne popisy uczniów rozpoczęły się o godzinie 10:00. Biorąc pod uwagę fakt, iż nigdy nie wiemy, jaki repertuar przygotowali uczniowie poszczególnych szkół  – oczywiście pod czujnym okiem swoich opiekunów – wszyscy z ogromnym zaciekawieniem wsłuchiwaliśmy się w prezentowane opowieści. W tym roku nie mogliśmy narzekać na brak urozmaicenia. Jako pierwsi na scenie wystąpili gospodarze prezentując nam historię, jak że dobrze wszystkim znaną, Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków. W tej opowieści, zapatrzona w siebie królowa codziennie pyta lustro wiszące na ścianie, kto jest najpiękniejszy na świecie: ‘Mirror, mirror on the wall who in this land is the most beautiful of all?’ Uzyskując tę samą odpowiedź za każdym razem, królowa postanawia zniszczyć jedyną przeszkodę stojącą na drodze jej piękna – Śnieżkę. Na szczęście Śnieżka spotyka Łowcę, który okazuje jej dobroć, krasnoludków, ofiarujących jej swoją pomoc i dom, a przede wszystkim księcia, który oferuje jej bezpieczną przyszłość. W rolę łowcy i księcia wcielili się chłopcy z klasy VI, w rolę krasnoludków chłopcy z klasy IV i V, natomiast główne role żeńskie należały do uczennic z klasy VII. Następnie na scenie pojawiła się grupa uczennic ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Chmielniku, wraz z tajemniczym przedmiotem, jak się okazało wehikułem czasu, który przeniósł nas do starożytnego Egiptu. Uczennice miały szansę zaprezentować nam swoje zdolności aktorskie w sztuce pt:  „Naszyjnik Kleopatry”. Dzięki ich determinacji i poświęceniu tytułowy przedmiot, jakże wartościowy, udało się zwrócić prawowitemu właścicielowi. Nie zabrakło również elementu artystyczno – muzycznego. Uczennice ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Chmielniku przedstawiły nam historyjkę o brzydkim kaczątku – opowieść o odmienności, odrzuceniu, poczuciu własnej wartości i przyjaźni. Uczniowie ze Szkoły w Zabratówce zaprezentowali nam historię pt. „Swipples”, która opowiadała o najszybszych, najsłodszych i najlepszych przedmiotach, które można zdobyć. 

To właśnie dzięki temu wydarzeniu uczniowie mieli okazję, nie tylko do zaprezentowania, ale przede wszystkim rozwijania swoich zainteresowań i umiejętności językowych i aktorskich,  kształtowania wrażliwości artystycznej oraz integracji ze środowiskiem uczniów gminy Chmielnik. Gromkie brawa, które rozlegały się po każdym występie, świadczyły o tym, jak bardzo wyrównany poziom zaprezentowali wszyscy uczniowie. Ale nie tylko brawa były nagrodą dla uczniów. Po przerwie, podczas której uczniowie mieli czas na integrację przy wspólnym posiłku, nastąpiło wręczenie dyplomów oraz nagród rzeczowych wszystkim uczestnikom przeglądu. Podziękowania, w formie dyplomu, za przygotowanie uczniów do występów otrzymali również opiekunowie.

Na zakończenie warto odpowiedzieć na pytanie, postawione w tytule: ‘Mirror, mirror on the wall whose English is the best of all’ Po tak ciepłym przyjęciu wszystkim występów przez publiczność zgromadzoną na sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej w Woli Rafałowskiej tylko jedna odpowiedź jest możliwa: Wszyscy uczniowie zaprezentowali wspaniałe umiejętności językowe poparte nie mniej urzekającym talentem aktorskim.

No Images found.