Przypominam o akacji biblioteki szkolnej „Zostań w domu”… z książką.
Zrób zdjęcie jak spędzasz wolny czas z książką (w domu, na dworze, w lesie…)
i prześlij do nauczyciela bibliotekarza na adres magdalena.bak@spwr.edu.pl

Co to jest książka? Posłuchajcie, co na ten temat mają do powiedzenia najmłodsi. Zastanówcie się, czym dla Was jest książka? Zachęcam do refleksji!!!
https://www.youtube.com/watch?v=PU2HkdMOBo0

Zebrałam dla Was kilka ciekawostek związanych z książką:

  • Największa książka świata – mierzy 2,74 m x 3,07 m, wydana została w roku 1976 w Denver (USA), składa się z 300 stron, waży 252,6 kg. 
  • Najmniejsza książka świata – wydrukowana została w Tokio, ma wielkość oczka igły, liczy 22 strony, ma 0,75 mm długości, podczas gdy szerokość liter nie przekracza 0,01 mm. Zawiera nazwy japońskich kwiatów i ich czarno – białe ilustracje. Egzemplarze unikatowego dzieła są sprzedawane w zestawie z lupą.
  • Najdłuższy tytuł książki – składa się z 5633 znaków (1086 słów) i należy do wydanej w Indiach przez Dr. Sreenathachary Vangeepurama książki opisującej problemy języka angielskiego.
  • Najdroższa książka na świecie – to czterotomowe dzieło napisane przez wybitnego ornitologa Johna Jamesa Audubona. Zawiera 1000 naturalnej wielkości ilustracji blisko 500 różnych gatunków ptaków. Zostało wydane w 119 egz., z czego 108 znajduje się w muzeach i bibliotekach. Cena egzemplarza XIX – wiecznego dzieła osiągnęła w grudniu 2010 r. ponad 10 mln dolarów.
  • Jan Gutenberg jest uważany za wynalazcę druku, a rok, w którym tego dokonał to 1450. Pierwsze wydrukowane książki to Biblia i Księga Wszelkiej Mądrości.

A teraz spójrzcie jak powstaje książka!
https://www.youtube.com/watch?v=icdV3QZb10Q

Filmik “Jak powstaje książka” to efekt pracy uczestników warsztatów animacji poklatkowej w Księgarni Dwie Siostry – Warszawa. /

Na sam koniec proponuję wam grę, w której sprawdzicie znajomość baśni Andersena. https://learningapps.org/5877588

Zapraszam do zabawy J