W dniu 13 grudnia 2023 r. uczniowie klasy trzeciej i czwartej pod opieką wychowawczyń – p. Jolanty Wójcik, p. Anny Wołkowicz oraz p. Aleksandry Stopy, udali się do Teatru „Maska” w Rzeszowie na spektakl „Opowieść wigilijna” będący teatralną adaptacją powieści Karola Dickensa.

Jest to jedna z najbardziej znanych i najchętniej opowiadanych historii odnoszących się do Bożego Narodzenia. Nie ma chyba osoby, która nie znałaby postaci Ebenezera Scrooge’a oraz jego spektakularnej przemiany dokonanej po wizycie duchów. Opowieść ta skłania do refleksji nad prawdziwą wartością rzeczy materialnych w perspektywie życia wiecznego. Okazuje się, że nawet największy majątek nie zastąpi potrzeby ciepła, bliskości i uczuć, którymi obdarzają się kochający ludzie. Ebenezerowi, na szczęście, udało się w porę zrozumieć, że kroczy niewłaściwą drogą. Wykorzystał szansę, którą otrzymał od losu i przewartościował swoje życie, stawiając na „być” a nie „mieć”.

Przedstawienie obejrzane przez naszych uczniów, było ciekawą odsłoną utworu Dickensa, który zdecydowanie łatwiej jest zekranizować, niż wystawić na scenie. Ciekawe rozwiązania techniczne, ruchoma sceneria oraz liczna obsada aktorska, spowodowały, że udało się pokazać wiele wątków dosyć rozbudowanej fabuły utworu.
Po obejrzeniu spektaklu uczniowie dzielili się swoimi wrażeniami. Spodobała się im ciekawa sceneria, kostiumy i charakteryzacja bohaterów, które pozwoliły im przenieść się do realiów Londynu z XIX wieku. Ich szczególną uwagę przykuły efekty specjalne w postaci przemieszczających się w tajemniczy sposób przedmiotów, gra świateł, „londyńska mgła”, efekty dźwiękowe oraz piosenki śpiewane przez aktorów.
 Wycieczkę zakończyła wizyta w Muzeum Dobranocek oraz w Świątecznym Miasteczku.