Witajcie. Zachęcam Was, Drodzy Czytelnicy dziś zaproponuje wam kilka nowości wydawniczych.

Dla czytelników do 8 lat

Pozamieniały nam się role i postacie, czasem trudno rozpoznać, kto jest kim

Kto z nas nie zna historii Kopciuszka, śpiącej królewny czy trzech świnek? A jednak… Autorka opowiada je nam na nowo, dzięki czemu odnajdzie się w nich wiele współczesnych dzieci. Choćby tych, które wychowywane są na celebrytów (Wieża sławy) czy żyją z poczuciem winy, bo nie pasują do ideału (Nie dość blada królewna). Dzieci ranionych przez rozwodzących się rodziców, które może pozazdroszczą Oliwerowi Żabickiemu jego daru zamieniania skłóconych rodziców w… milczące żaby. Zapewne też niejedna mama rozpozna się w roli Kapciuszka (brzmi prawie jak Kopciuszek).

Dla niejednego zastraszonego koziołka bajka o Siedmiu Wspaniałych będzie światełkiem w tunelu. Podpowie też, jakim cudem pierwszaki mogą pokonać bezwzględnego Wilka z VIb
(i dlaczego stał się on aż tak zły). Wielu małym czytelnikom te „nie całkiem nieznane historie” dodadzą siły i wiary w siebie, a poczucie humoru pisarki urzeknie wszystkich.

Dorota Koman/www.calapolskaczytadzieciom.pl

 


Dla czytelników do 12 lat

Stara mapa Egiptu (i tajemnica słynnej egiptolożki Dorothy Eady) pod lupą detektywów na kółkach

Czternastoletnia niezwykle inteligentna Julia, jej obdarzony synestezją przyjaciel Tom oraz nieustraszony labrador Spajk, pies asystujący dziewczyny, tym razem ruszają tropem starej mapy, która trafia w ich ręce podczas wakacji w Egipcie. Okazuje się, że kryje ona więcej zagadek, niż przypuszczali. Co ciekawe, współczesna akcja nieoczekiwanie splata się z historią egipskiej kapłanki, żyjącej ponad 3000 lat wcześniej! Największą i wciąż niewyjaśnioną tajemnicą pozostaje jednak prawdziwa, choć nieprawdopodobna historia Dorothy Eady, wybitnej angielskiej znawczyni starożytnego Egiptu, opowiedziana tak, że aż ciarki przechodzą po plecach.

Przygoda goni przygodę, zagadka zagadkę, a całość aż skrzy się humorem, bowiem detektywom na kółkach w dedukcji, łamaniu szyfrów i stawianiu czoła groźnym przeciwnikom pomaga Dżeger, przesympatyczny kocur z nadwagą i ostrym jak pazur… językiem.

Marcin Kozioł, nazywany „Danem Brownem dla młodzieży”, znakomicie łączy fikcyjne wydarzenia współczesne z zagadkami opartymi na faktach, historii i nauce.

Książka jest kontynuacją serii: Detektywi na kółkach, w której ukazała się Skrzynia Władcy Piorunów, lektura uzupełniająca dla klas 4–6.

Dorota Koman/www.calapolskaczytadzieciom.pl

Dla czytelników od  14 lat

Nie byłabym sobą, bibliotekarką i matematyczka w jednej osobie,  gdybym nie zaproponowała Wam:
pięknej opowieści o subtelnych relacjach pomiędzy starym profesorem matematyki, którego umysł po wypadku samochodowym działa w krótkich cyklach pamięciowych, oraz jego gosposią i jej synkiem, Pierwiastkiem. Studium dobrej woli i delikatności ich obojga wobec geniusza matematycznego, który docenia ich towarzystwo i codziennie na nowo dopytuje, kim są.

Książka może stanowić inspirację do zgłębiania pojęć i wzorów matematycznych, a fanom baseballa oferuje didaskalia tego sportu. Jednak największą jej zaletą jest pokazanie w fascynujący sposób tradycyjnej kultury szacunku do starszych i słabszych, życzliwości, cierpliwości, poświęcenie, podziwu i wdzięczności – cech i wartości, których coraz bardziej brak we współczesnym świecie, a które z nas i dzieci czynią lepszych ludzi.

O wszystkich tych książkach możecie przeczytać na https://calapolskaczytadzieciom.pl  skąd zaczerpnęłam recenzje.