2 maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Flaga Polski jest z nami we wszystkich ważnych chwilach. Podczas wydarzeń podniosłych i uroczystych, ale także w dniach żałoby po stracie wybitnych i odważnych Polaków, w momentach wzruszeń i radości.

Każdy z nas może uczcić Biało-Czerwoną poprzez jej wywieszenie np. w oknie lub na balkonie swojego mieszkania, domu.

Historia polskiej flagi

Od początków istnienia państwa polskiego wykorzystywano różne flagi, których barwy zawierały biel i czerwień. Początkowo przedstawiały one wizerunek orła na czerwonym tle, później pojawiła się flaga składająca się z trzech pasów czerwono-biało-czerwonego z godłem.
           Historia współcześnie znanego nam wizerunku polskiej flagi sięga 3 maja 1792 roku. Podczas obchodów pierwszej rocznicy uchwalenia Ustawy Rządowej damy wystąpiły w białych sukniach przepasanych czerwoną wstęgą, a panowie nałożyli na siebie szarfy biało-czerwone. To właśnie tego dnia za barwy narodowe naszego kraju uznano biel i czerwień, ale dopiero 7 lutego 1831 roku uregulowano tę kwestię ustawą Sejmu Królestwa Polskiego. Po odzyskaniu niepodległości wygląd flagi określiła ustawa z dnia 1 sierpnia 1919 roku. Dokument ten zawierał opis polskiej flagi, jako składającej się z dwóch prostokątów w kolorze białym i czerwonym. W ustawie z dnia 31 stycznia 1980 roku sprecyzowano kolory polskiej flagi, uznając, że górny prostokąt w kolorze białym powinien mieć barwę nieco bardziej szarą niż białą, natomiast dolny w kolorze czerwonym otrzymał odcień zbliżony do karmazynu. Proporcje flagi ustalono jako 5:8.
Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej został ustanowiony w 2004 roku.

Jak eksponować flagę?

  • Wywieszana flaga powinna być czysta i wyprasowana.
  • Nie wolno dopuścić, by materiał był brudny, podarty, postrzępiony.
  • Flaga nie powinna dotykać podłoża, ani być zamoczona w wodzie.
  • Zawsze trzeba sprawdzić, czy kolejność barw jest właściwa, czyli biały na górze, czerwony na dole.
  • Na fladze nie można umieszczać napisów, rysunków.

Jak zachować się, gdy flaga ulegnie zniszczeniu?

  • Jeżeli flaga uległa uszkodzeniu lub odbarwieniu, powinna zostać zniszczona w sposób godny.
  • Za destrukcję z zachowaniem szacunku uznaje się rozdzielenie barw i spalenie.

 Obywatele Polski nie powinni dopuścić do sytuacji, by flaga, nawet prosta, papierowa, była porzucona na ulicy, czy wyrzucona na śmietnik.