Każda biblioteka jest piękna, nawet nasza, mała skromna szkolna biblioteka, ponieważ może nas przenieś w inny, odległy często niedostępny na wyciągnięcie ręki świat.  

Mam dla Was wykaz, tylko kilku, tych najpiękniejszych na świecie, zaczynajmy zatem:

Biblioteka Narodowa w Brazylii

Biblioteka Narodowa w Brazylii została otworzona 29 października 1810 roku, jednak jej historia sięga roku 1755. Pierwotnie bowiem zbiory znajdowały się w Lizbonie. Wszystko zmieniło trzęsienie ziemi, które niejako wymusiło przewiezienie zbiorów bibliotecznych w bezpieczne miejsce do Brazylii. W bibliotece znajduje się aż dziewięć milionów pozycji książkowych – to siódma co do wielkości biblioteka na świecie.

Biblioteka w Birmingham – Wielka Brytania

Na początku września 2013 roku powstała największa biblioteka publiczna w Europie. Szacuje się, że inwestycja ta mogła kosztować Wielką Brytanię aż 189 milionów funtów. W środku znajduje się szereg połączonych ze sobą okrągłych sal. Z myślą o czytelnikach powstał również taras, na którym można w otoczeniu natury przeczytać wybrana pozycję książkową. Co ciekawe, w punkcie widokowym biblioteki znajduje się kopia pośmiertnej maski Williama Szekspira. Ma to być forma upamiętnienia jednego z największych dramaturgów wszech czasów.

Biblioteka Trinity College w Irlandii

Jest to biblioteka akademicka, a jednocześnie największa biblioteka w Irlandii. To właśnie tu znajduje się najważniejszy zabytek irlandzkiego chrześcijaństwa: Księga z Kells z 800 roku, a także najstarszy znany ewangeliarz zawierający łaciński przekład czterech Ewangelii. Zbiory biblioteczne to ponad sześć milionów druków. Mówi się, że są one równoznaczne z 400-letnim rozwojem nauki.

Klementinum w Pradze – Czechy

Budynek znajduje się na Starym Mieście w Pradze, w okolicy Mostu Karola. Biblioteka powstała po likwidacji zakonu w XVII wieku, po którym do dziś pozostało barokowe wnętrze. Jest jedną z najstarszych bibliotek na terenie Czech, a liczba zbiorów wynosi ponad 6,5 miliona woluminów. Przez wielu uważana jest za najpiękniejszą bibliotekę na świecie. Co ciekawe, oprócz imponującej liczby egzemplarzy książkowych Klementinum w Pradze ma także pokaźną kolekcję ziemskich globusów i zegarów astronomicznych. Nie da się ukryć, że obok tej biblioteki nie można przejść obojętnie. W dodatku jej wnętrze na długo pozostaje w pamięci tego, kto chociaż raz ją odwiedził.

Materiały zaczerpnięto ze strony https://polszczyzna.pl

Biblioteka Watykańska-Watykan

Biblioteka Watykańska (Bibliotheca Apostolica Vaticana) – biblioteka znajdująca się na terenie państwa Watykan. Jedna z najstarszych i najbardziej znanych bibliotek.

Założona w 1448 przez papieża Mikołaja V jako publiczna biblioteka miasta Rzymu i początkowo zbiory zawierały 350 greckich, łacińskich i hebrajskich woluminów. Zbiory rosły w szybkim tempie – 1455 – 1200 woluminów, 1481 – 3500 woluminów, 1990 – 1,3 mln woluminów

Dzisiaj biblioteka przechowuje 75 000 manuskryptów i ponad 1,1 miliona drukowanych książek, w tym 8500 inkunabułów. Ponadto w Tajnych Archiwach Watykanu przechowywane jest 150 000 pozycji.

/Wikipedia.pl/